}

Asala'nın şehit ettiği 33. diplomat

12 March 1983

Asala terör örgütünün şehit ettiği 33. diplomat olan Belgrad Büyükelçisi Galip Baykar'ın vefat haberini Tercüman manşetten okuyucuları ile paylaşmıştı.

Asala 1979'dan itibaren eylemlerini arttırmaya başlamıştı. Asala teröristleri, 21 ülkenin 38 kentinde, 39'u silahlı, 70'i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 silahlı saldırı gerçekleştirecekti. Bu saldırılarda Türkiye'nin 42 diplomatı ile 4 yabancı uyruklu kişi hayatını kaybedecek, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralanacaktı. Belgrad büyükelçisi Galip Balkar, 9 Mart 1983'te yerel saatle 11.00 sıralarında, Yugoslav Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmeye gitmek üzere ayrıldığı Büyükelçilik binasının 400 metre kadar ilerisinde otomobili ile kırmızı ışıkta durdu. Bu sırada silahlı iki kişinin saldırısı sonucunda ağır yaralandı. Bir kurşun Balkar'ın omzundan girip çıkarken, diğer kurşun şakağından girerek beyninde hasar meydana getirdi. Aynı saldırıda 36 yaşındaki makam şoförü Necati Kaya da, sol omzundan giren ve sağ omzu civarında kalan mermiyle yaralandı. Dragan Vuković adlı Yugoslav öğrenci arabaya binerek Balkar ve Kaya'yı hastaneye götürdü. Kaya'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı anlaşıldı, Balkar ise yoğun bakıma alındı. Balkar'ın şakağına saplanan kurşun ameliyatla çıkarıldı, fakat kurşun üç santimlik delik meydana getirdiği için beyni şişmeye ve damarları çatlamaya başladı. Nevrohirvska Klinik Hastanesi, Büyükelçi Balkar'ın 11 Mart 1983 tarihinde, Türkiye saatiyle 19.20'de vefat ettiğini duyurdu. 14 Mart'ta Belgrad'da düzenlenen cenaze merasimi sonrasında naaşı, Yugoslav hükûmetinin tahsis ettiği uçakla Ankara'ya nakledildi. Ertesi gün Ankara'da yapılan devlet töreninin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan Dışişleri Şehitliği'ne defnedildi. Saldırıyı gerçekleştirenlerden 23 yaşındaki Harutyun Kirkor Levonian olay yerinde yakalandı, 21 yaşındaki Raffi Alexandre Elbekian ise kaçtı, fakat sekiz saat sonra yakalandı. Üzerlerinden Lübnan pasaportu çıkan iki katil, yirmişer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Levonian 4 yıl hapiste kaldıktan sonra Erivan'a yerleşecek, Elbekian ise 8 yıl hapiste kaldıktan sonra Beyrut'a taşınacaktı. 

İstanbul’un yeni nüfusu 1,5 milyona yaklaşıyor

24 October 1955
Türkiye genelinde yapılan nüfus sayımının altıncısı 23 Ekim 1955’te gerçekleşmiş; sonuçlar büyük bir heyecanla Tercüman gazetesinde anbean takip edilmişti. 24 Ekim’de manşette sayımın durumu, doğum ve ölüm oranları halka ilan edilmeye başlanmıştı.

23 Ekim 1955’te yapılan nüfus sayımı, Türkiye’de gerçekleşen altıncı nüfus sayımıydı. Yurdun her tarafında sayım, sabahın yedisinde başlamış; günlerce sürecek süreç ertesi günden itibaren (24 Ekim) Tercüman gazetesinde detaylandırılmıştı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerde doğum, hastalık ve ölüm vakaları kamuoyuyla paylaşılmış; manşette yerini bulmuştu. Sayımın ilk gününde İstatistik Genel Müdürlüğüne göre İstanbul’un nüfusu 1,5 milyona yaklaşırken yurdun genelinde ise nüfusun 23, 5 milyon olacağı tahmin ediliyordu. 1 Kasım’da ise Cumhurbaşkanı Celal Bayar, sayımın sonuçlarını halka duyururken genel nüfusun 24 milyon 109,641’e yükseldiğini müjdelemişti. Bugün ile kıyaslandığında nüfustaki bu değişim öngörülebilir miydi, bu ise belirsiz…

Hora araştırma için denize açıldı

24 July 1976
Hora Araştırma Gemisi, 23 Temmuz 1976’da dualarla Ege sularına uğurlanmış; petrol kaynaklarına yönelik tespit çalışmalarını başlatmıştı. Günlerce gündemde kalacak bu haber, ertesi gün (24 Temmuz'da) Tercüman’ın manşetinde yer almış; ardında bıraktığı siyasi tartışmaları sayfalarına taşımıştı.

MTA Sismik-1 (Hora) Araştırma Gemisi, 23 Temmuz 1976 sabahı İstinye Tersanesinde yapılan törenle Ulaştırma Bakanlığı tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına teslim edilmiş, daha sonra kurbanlar kesilip dualar edilerek denize açılmıştı. Hora Araştırma Gemisi, böylelikle Ege’de sismik araştırma yapacak, muhtemel petrol kaynaklarının tespitini yapacaktı. Geminin denize açılmasının ardından Dış İşleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kozmodopulos’a Hora’nın göreve başladığını resmen bildirmişti. Siyasi atmosfer bu geminin yolculuğu üzerinden dahi devam etmiş, Başbakan Süleyman Demirel ile CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in gerilimli diyalogları gündeme yansımıştı. Demirel bu gerilimi “Ege’de sismik araştırma yapılacaktır. Türkiye’de bunu yalnız Ecevit başka türlü anlıyor, esef ederim” şeklinde ifade etmişti. Tercüman’ın 24 Temmuz 1976 yayınında manşette yer bulan bu olay; günlerce konuşulacak, enerji kaynaklarına yönelik umudu körükleyecekti.

Arap-İsrail Savaşı başladı

06 June 1967
Altı Gün Savaşı olarak bilinen 1967 Arap-İsrail Savaşı, Tercüman’da ayrıntılarıyla takip edilmiş; başladığı günün ertesinde (6 Haziran 1967) okuruna siyasi ve askerî tüm gelişmeleri detaylıca aktarmıştı.

5 Haziran 1967 günüydü. Altı Gün Savaşı olarak bilinen bir savaş başladı. Mısır, Ürdün ve Suriye ile İsrail arasında gerçekleşen savaş; altı gün sürecekti. Adını da süresinden almıştı. Yıllardır süren (1956’daki Süveyş Krizi’nin etkisiyle) gerginlik, 1964’teki su sorunu, Samu Olayı, Tiran Boğazı’ndaki gemilerin geçişlerinde yaşanan problemler diğer siyasi sorunları da tetiklemiş, süreci savaşa doğru götürmüştü. Bu altı gün; İsrail’in Mısır’dan Sina Yarımadası’nı, Suriye’den Golan Tepeleri’ni ve Filistin’den Gazze Şeridi ile Batı Şeria topraklarını işgal etmesiyle sonlanacaktı. 6 Haziran günü Tercüman, savaşın ilk anlarını manşetinde duyurmuş; cephelerdeki gelişmeleri, Mısır’ın Cumhurbaşkanı Cemal Abdünnasır’ın ve İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan’ın savaşa dair sözlerini okuruna sunmuştu.

Podcast

19 December 2023
Doç. Dr. Hasan T. Kerimoğlu
Darbeler, İhanetler ve İsyanlar
28:19
0:01

Url kopyalanmıştır...